Czym jest pełnomocnictwo notarialne?
Pełnomocnictwo notarialne jest dokumentem, w którym mocodawca upoważnia wybraną przez siebie osobę do określonego działania w jego imieniu. Dokument ten jest przygotowywany przez notariusza, który ustala ze stroną zakres pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może dotyczyć różnych czynności prawnych, takich jak zawieranie umów, reprezentowanie przez organami administracji publicznej czy sądami. Pełnomocnictwo może zostać w każdej chwili odwołane. Pełnomocnictwo wygasa także z chwilą śmierci mocodawcy. Ponadto pełnomocnictwo notarialne może być również wykorzystywane przez przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Dlaczego warto skorzystać z pełnomocnictwa notarialnego?
Sporządzenie pełnomocnictwa jest wskazane dla osób, których sytuacja zawodowa lub prywatna uniemożliwia pobyt w danym miejscu. Pełnomocnictwo daje możliwość załatwienia sprawy urzędowej w imieniu mocodawcy, czy też odbioru korespondencji. Dokument ten przydatny jest także w placówkach medycznych, gdyż pozwala on innym osobom na uzyskanie informacji na temat stanu zdrowia pacjenta lub na podejmowanie decyzji dotyczących dalszego leczenia. Pełnomocnictwo sporządzone w formie aktu notarialnego gwarantuje bezpieczeństwo prawne i jest trudne do podważenia. Pomocny w ustaleniu zakresu pełnomocnictwa notarialnego będzie notariusz w Olsztynie, który jest uprawniony do udokumentowania takiego pełnomocnictwa.
Rodzaje pełnomocnictw notarialnych
Przepisy wyróżniają trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe oraz szczególne. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do dokonywania czynności nieprzekraczających zwykłego zarządu, co należy rozumieć zarządzanie nieruchomością, załatwianie spraw urzędowych oraz zawieranie umów z dostawcami mediów. Pełnomocnictwo rodzajowe z kolei odnosi się do poszczególnych kategorii czynności prawnych, które mają być dokonywane przez pełnomocnika np. czynności prawne rozporządzające lub zobowiązujące. Pełnomocnictwo szczególne umocowuje do dokonania konkretnej czynności prawnej np. do zawarcia umowy sprzedaży lub zakupu wybranej nieruchomości. W celu uzgodnienia właściwego zakresu pełnomocnictwa, wskazany jest wcześniejszy kontakt z notariuszem w Olsztynie, który udzieli wszelkich niezbędnych wyjaśnień.
Kiedy wymagane jest pełnomocnictwo notarialne?
Pełnomocnictwo notarialne będzie wymagane przy czynnościach, dla których wymagane będzie zachowanie formy aktu notarialnego. Do takich czynności należy zaliczyć obrót nieruchomościami. W związku z tym powyższa forma będzie konieczna, gdy ma zostać zawarta umowa sprzedaży, czy też umowa darowizny nieruchomości. Należy pamiętać o tym, że podczas udzielenia pełnomocnictwa numer pesel mocodawcy nie może być zastrzeżony. W przeciwnym wypadku notariusz odmówi sporządzenia takiego pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo notarialne może być użyteczne także podczas reprezentowania mocodawcy przed sądem. Pełnomocnictwo procesowe może być przydatne w szczególności w sprawach spadkowych, jeżeli mocodawca został powołany do dziedziczenia.